top of page

Metoda Feldenkraisa®
grupowo
"Świadomość poprzez ruch"

„To co mnie interesuje, to nie gibkie ciało a gibki umysł”

Moshe Feldenkrais

Metoda Feldenkraisa®  jest  metodą reedukacji somatycznej, samopoznania i samorozwoju wykorzystującą potencjał układu nerwowego do nauki. Te delikatne i spokojne ruchowe „ćwiczenia” są procesem edukacyjnym, który wspiera nasz rozwój fizyczny, emocjonalny, poznawczy, społeczny. Metoda może stanowić cenne uzupełnienie dla osób będących w terapii, osób korzystających z rehabilitacji ortopedycznej (np.: z dolegliwościami w obrębie żuchwy, pleców, kolan)  czy też dla osób w trakcie rehabilitacji neurologicznej (np.:  po udarach, wylewach, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Parkinsona). Może być wspaniałym punktem w programie wellbeing dla pracowników firm niezależnie od branży. Może być wsparciem dla artystów ( tancerzy, aktorów, śpiewaków) oraz sportowców. Korzystać mogą również kobiety w ciąży, seniorzy oraz każdy kto chce poruszać się dla zdrowia, przyjemności i rozwoju w sposób bezpieczny i niebanalny.

Metoda Feldenkraisa bazuje na idei neuroplastyczności a więc zdolności układu nerwowego do tworzenia nowych połączeń neuronalnych – a zatem nieustającej nauki i zmiany niezależnie od wieku i dolegliwości. Poprzez delikatny i unikalny ruch, przykuwające uwagę scenariusze, atmosferę pełną bezpieczeństwa i akceptacji docieramy do naszego potencjału i stale go rozwijamy. Korzysta ciało i umysł. Twórcą metody był Moshe Feldenkrais (1904 – 1984) izraelski fizyk, inżynier, naukowiec, sportowiec – jeden z pierwszych w Europie posiadający czarny pas w judo.

Możliwe korzyści wynikające z praktykowania to m.in.: odkrywanie i uruchamianie tego co twórcze i pozytywne; zmniejszenie bólu; poprawa nastroju; nauka nowych sposobów poruszania, myślenia i działania, odzyskanie równowagi fizycznej i psychicznej; głęboka regeneracja; poszerzanie wiedzy o samym sobie, zwiększenie zaufania do siebie.

Do praktyki potrzebny jest koc i wygodne i ciepłe ubranie. W metodzie nie ma ograniczeń ze względu na wiek, sprawność fizyczną, profesje, poziom zaawansowania. Lekcję grupowe noszą nazwę „Świadomość poprzez ruch” a indywidualne „Integracja Funkcjonalna”. W pracy grupowej nauczyciel/nauczycielka prowadzi głosem (niczego nie pokazuje), podczas lekcji indywidualnych inspiracje i doświadczenie przekazywane są przez dotyk. Podczas każdej lekcji uczestnik, w skupieniu, szuka własnego rozumienia ruchu, poznaje swoje tendencje i wyrusza na poszukiwania nowych możliwości.

Zapraszam do wspólnego praktykowania Metody Feldenkraisa®, osobistych doświadczeń i odkryć.

 

Marta Górna-Wiszniewska

bottom of page